Rozwód z podziałem majątku wspólnego

Rozwód z eksmisją małżonka

Postępowanie rozwodowe 

Aby przeprowadzić podział majątku nie trzeba czekać aż prawomocnie zakończy się postępowanie w sprawie o rozwód.

Rozwód z podziałem majątku wspólnego

Zgodnie z art. 58 § 3 kro na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Rozwód i skutki majątkowe rozwodu

W sprawach o podział majątku po ustaniu ustawowej wspólności majątkowej przedmiotem podziału są tylko aktywa. W wśród nich przede wszystkim prawo własności (współwłasności) rzeczy, użytkowanie wieczyste i prawa rzeczowe ograniczone. Dotyczy także wierzytelności, inne roszczenia i prawa majątkowe oraz ekspektatywy ich nabycia.

Jakie skutki majątkowe niesie rozwód? 

W chwili ustania ustawowej wspólności majątkowej, czyli z chwilą uprawomocnienie się wyroku rozwodowego aktywa byłych małżonków podlegają podzieleniu.

Oprócz tego małżonkowie mogą sami porozumieć się w kwestiach wzajemnych rozliczeń. W razie sporu należy wystąpić do sądu z wnioskiem o podział majątku.

Po trzecie, samo orzeczenie rozwodu nie rozwiązuje wszystkich kwestii, szczególnie majątkowych.

Pomimo zakończenia postępowania rozwodowego istota sporu rozpoczyna się właśnie w sprawach majątkowych.

Jeśli małżonkowie nie podpisali intercyzy https://ak-legal.eu/pl/2022/06/09/rozwod-co-nalezy-wiedziec-zabezpieczenie-intercyza-mecenas-lodz/ i nie uregulowali pomiędzy sobą kwestii majątkowych po wielu latach wspólnego pożycia rozpoczyna się długa walka w sądzie.

Wysokość opłat sądowych w sprawie o podział majątku wspólnego tutaj : https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051671398/U/D20051398Lj.pdf

Co ze wspólnie zaciągniętymi długami? 

Nie można ich rozliczać, bo pomimo podziału majątku wspólnego dług nadal się utrzymuje, a przerzucenie długu tylko na jednego z małżonków godziłoby w prawa wierzycieli (postanowienie SN z 13.03.2020 r., III CZP 64/19, OSNC 2020, nr 12, poz. 107).

Pełną treść postanowienia można sprawdzić na stronie SN: http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Baza_orzeczen.aspx?ItemSID=39925-6e9ffc09-7b83-4b3d-8c04-f640e774865f&ListName=Orzeczenia3

Rozwód z podziałem majątku wspólnego. Porada prawna

Porady prawne Łódź. Kancelaria adwokat Anety Kołodziejczyk udziela porad prawnych w sprawach: rodzinnych, cywilnych, gospodarczych, spadkowych, administracyjnych i prawa ubezpieczeń, karnych w tym karnych gospodarczych oraz w zakresie odszkodowań komunikacyjnych i szkód medycznych. 

Doradzamy naszym Klientom na każdym etapie sprawy. Udzielamy porad prawnych również online.

Author: adwokat Aneta Kołodziejczyk

Ukończyłam aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi. Tytuł magistra prawa uzyskałam na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracę magisterską pt. Bezskuteczność czynności prawnych upadłego obroniłam w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego. Jestem stypendystką rządu szwajcarskiego – część studiów prawniczych odbyłam na Wydziale Prawa Uniwersytetu we Fribourgu – w Szwajcarii. Jestem autorką opracowania pt. Comparaison des peines et mesures en droits suisse et polonais. Swoje kwalifikacje podnosiłam o szereg dodatkowych kursów tj. m.in. Seminarium prawa karnego Fribourg – Craiova w Szwajcarii, American Intellectual Property Law. W kręgu moich zainteresowań pozostaje prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo handlowe, prawo pracy, prawo karne, w tym prawo karne gospodarcze, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z bankructwem i innych przestępstw popełnionych na szkodę wierzycieli, oszustwa w obrocie gospodarczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *